شماره ۳: اصول يادگيرى هوشمندانه زبان خارجى، تركيب زيبا و هوشمندانه سنت و مدرنيته

اصول يادگيرى هوشمندانه زبان خارجى، تركيب زيبا و هوشمندانه سنت و مدرنيته

Smart Foreign Language Learning Principles (SFLLP)

بخش مقالات

بخش ۳

كاري ماندگار از عبدالعزيز شاكری

 

چه زبانی را یاد بگیریم؟

این سؤال ممکن است در ذهن خیلی از افراد علاقه‌مند به زبان خارجی پیش بیاید که چه زبانی را یاد بگیرم؟

جواب به این سوال به دو بخش خصوصی و عمومی تقسیم می‏‌شود. بخش خصوصی در مورد هر شخص متفاوت است و به علایق، سلایق و نیازمندی‏‌های آن شخص بستگی دارد و ممکن است چندان به میزان کاربردی بودن زبان ربطی نداشته باشد. بخش عمومی به میزان کاربردی بودن زبان بیشتر ارتباط دارد. به طور کلی توصیه می‏‌شود زبان انگلیسی (کاربردی‏‌ترین زبان عصر حاضر و زبان دوم اکثر مردم) و زبان عربی (یکی از زبان‏‌های زنده و رسمی در سازمان ملل متحد و با بیش از ۳۰۰ میلیون متکلم بومی) را یاد بگیرید. در مورد لهجه نیز سعی کنید لهجه‌ای را یاد بگیرید که برای شما کاربردی‌تر است، مثلاً اگر می‏‌خواهید با مردمان آمریکای شمالی ارتباط داشته باشید بهتر است انگلیسی آمریکایی و در غیر این صورت انگلیسی با لهجه بریتیش یاد بگیرید.
در بخش پایانی مقاله می‏‌توانید آمارهای زبان‏‌های رایج را ملاحظه بفرمایید.

در زبان انگليسی اصطلاحی است كه مى گويد: Last, but not least 
يعنی آخر از همه است اما كم اهميت‏‌تر از همه نيست.

و آن مطلب بسيار مهم اين است كه عزيزان مطلع هستند؛ در عصر حاضر با توجه به نفوذ كامپيوتر و اينترنت، منابع مختلف از جمله برنامه‏‌‏‌های كامپيوتری، فايل‏‌های صوتی و تصويری، و كتاب‏‌های زيادی به صورت آنلاين و آفلاين (به صورت كتاب‏‌های مكتوب و سی‏‌دی و دی‏‌وی‏‌دی) در دسترس همگان است، ولی بخش زیادی از آن‏‌ها به صورت غير‌ شرعی و غير قانونی تهيه و منتشر شده‏‌اند در حالى كه منابع رايگان در هر زمينه‏‌ای در دنيای اينترنت بسيار زيادند و ديگر نيازی نيست كه ما با استفاده غير شرعی از دست رنج ديگران دنيا و آخرت خود را خراب كنيم، چرا كه اين خود تضييع حق‏‌ الناس است و گناه بزرگی محسوب مى‏‌شود. 
شخصی كه خالصانه جهت كسب رضايت خالق خويش مسئله كپی رايت را رعايت كند مطمئن باشد كه ايزد در بيابانش دهد باز.
شايسته است هيچ موقع به خودمان نگوييم در صورت رعايت كپی رايت چه چيزی را از دست مى‏‌دهيم، بلكه بگوييم اگر رعايت نكنيم چه چيزی را از دست خواهيم داد: رضايت الله (سبحانه و تعالی).

سخنی با معلمین گرامی

روند یادگیری علوم و فنون به سمتی پیش می‏‌رود که افراد بتوانند به صورت خودکفا و تا اندازه‌ای رایگان آن‏‌ها را فرا بگیرند گرچه در بعضی موارد احتیاج به حضور در کلاس به شیوه سنتی احساس می‏‌شود. 
در زمینه یادگیری زبان‏‌های خارجی نیز به دلایلی بعضی از افراد دوست دارند با حضور در کلاس‏‌های یادگیری زبان، مهارت‏‌های زبانی خود را بالا ببرند. بنابراین معلمینی باید باشند که این کلاس‏‌ها را اداره کنند. خطاب این بخش از مقاله با این معلمین گرامی است.

معلمین می‏‌توانند جهت بالا بردن کیفیت کلاس‏‌ها و برخورداری از مزایای روش SFLL از شیوه یادگیری زبان خارجی به روش هوشمند و ارگانیک (SFLL) استفاده کنند.
معلمین سعی کنند که علاوه بر دو وظیفه اصلی هر معلم (ایجاد انگیزه قوی و معرفی منابع صحیح به مقدار زیاد)، تا حد امکان از عیوب ذکر شده در بحث یادگیری زبان خارجی اجتناب کنند و روش یادگیری خود را به روش هوشمند نزدیک کنند. از تکنولوژی مدرن امروزی در کلاس‏‌ها بیشتر استفاده کنند و سعی کنند ترتیب مهارت‏‌های یادگیری زبان را تا حد امکان رعایت کنند.

شایسته است معلمین گرامی افکار و نظرات شخصی خود در زمینه‌های مختلف که ربطی به یادگیری زبان ندارند را در قالب یادگیری زبان ترویج ندهند و از منابع یک طرفه که موافق افکارشان است استفاده نکنند. اینکار باعث می‌شود دانش‌آموزانی که با نظرات شخصی شما موافق نیستند بعلت بار منفی قضیه علاقه خود را به کلاس و شما از دست بدهند. بهتر است منابع متنوع، اصلى، مورد علاقه دانش‌آموزان و به مقدار زیاد باشند.
سعی شود که وابستگی دانش‌آموزان به کلاس‏‌ها را کمتر کنید تا بتوانید سرعت یادگیری را در آن‏‌ها تقویت کنید و به مهمترین هدف خود در کلاس برسید.

معلمین به‏‌مانند انبیاء (درود و رحمت خدا بر آنها باد) هستند. هدف انبیاء تعلیم و تربیت بشر بوده است. هدفشان این بوده که خدا را به مردم به خوبی بشناسند و راه‏‌های رسیدن به او نیز به بشر معرفی کنند و خود نیز از صحنه کنار بروند و به عبارتی مردم را خودکفا تربیت کنند. چشمشان به اجری بوده که خدا به آن‏‌ها داده و خواهد داد و در مورد اُجرت توقعشان بسیار کم و آن نیز از خدای رزاق بوده است. معلمین نیز بهتر است با اجرای این سیستم هوشمند نگران امنیت شغلی خود نباشند و شایسته است انبیاء را الگوی خود قرار دهند و در مورد اجرت توکلشان بر خدایی باشد که یکی از صفاتش رزاق است.

ترتیب مهارت‏‌های زبانی در دنیای واقعی و در شرایطی که شخص در محیطی زندگی می‏‌کند که باید از روز اول صحبت کند یا بنویسد به مقدار کمی متفاوت است. در همچنین شرایطی مشکلی نیست که مهارت‏‌های زبانی بنابر توفیق اجباری همزمان شروع شوند ولی بهتر است تاکید بیشتری در مراحل اولیه بر مهارت‏‌های ورودی زبان (شنیدن و خواندن) بشود تا چیزی برای ارائه کردن (صحبت کردن و نوشتن) وجود داشته باشد.

بچه‌های خردسال نیز مانند بزرگسالان اگر در محیطی قرار داشته باشند که بتوانند زبانی را بشنوند و صحبت کنند، به طور طبیعی بعد از مدت کمی آن زبان را یاد می‏‌گیرند ولی اگر این شرایط وجود نداشته باشد، اهمیت وجود کلاس و معلمی دلسوز و صبور برای آن‏‌ها بیشتر از بزرگسالان است چرا که آن‏‌ها از انگیزه کافی برخوردار نیستند و به علت شرایط سنی توانایی چندانی در استفاده از تکنولوژی مدرن امروزی در جهت یادگیری زبان ندارند، به همین دلیل بهتر است معلمین محترم، زبان خارجی را به شیوه‌ای متفاوت از بزرگسالان به آن‏‌ها یاد بدهند.

به علت این‏‌که کودکان زیر ده سال انگیزه کافی جهت یادگیری زبان خارجی را ندارند و همچنین خود را مجبور نمی‌بینند که زبانی را بجز زبان مادری یاد بگیرند، باید از روش‏‌های کاملاً جذاب آن‏‌ها را تشویق به یادگیری کنید.
در کلاس‏‌های زبان که مخصوص کودکان برگزار می‏‌شود بهتر است از متن استفاده نشود و بقیه منابع یادگیری زبان بر حسب میزان جذابیتشان به ترتیب دنیای واقعی (تجسم کلمات و جملات)، فیلم، عکس و صدا مورد استفاده قرار گیرند.

کلاس زبان مخصوص خردسالان نباید به شکل سنتی، رسمی و خشک و خالی اداره شود، بلکه معلم به‏‌مانند یک بازیگر تئاتر باید حرکات فیزیکی زیاد داشته باشد و در بین کودکان باشد، نه در یک گوشه کلاس. معلم باید از صبر، حوصله و ذوق کافی در تعامل با نونهالان برخوردار باشد.

کودکان باید مفهوم کلمات و اصطلاحات را حتی‌الامکان به شکل تجسم اشیاء و حالات روحی یاد بگیرند.
به عنوان مثال اگر امکانش باشد معانی میوه‌ها، سبزیجات و اشیایی مثل میز، صندلی و بقیه اشیاء اداری، با نشان دادن نمونه واقعی آن‏‌ها در کلاس یاد گرفته شوند، یا معلم برای بیان مفهوم احساسات مانند گریه، خنده، شوق، تعجب، خشم و حرکات فیزیکی مانند رفتن، آمدن، دو زدن، پریدن و غیره، آن‏‌ها را با صورت و بدن خود انجام دهد و به آن‏‌ها نمونه واقعی را نشان دهد. سعی شود محیط کلاس محیطی کاملاً تعاملی باشد، یعنی این‏‌که کودکان نیز به اجرای حرکات و صحنه‌های جذاب بپردازند تا مفهوم کلمات و جملات را کاملاً درک کنند. محیط کلاس باید شبیه صحنه تئاتر باشد، پر از حرکات جذاب تا کمی سن و انگیزه آن‏‌ها جبران شود.
در مورد کودکان نباید نگران خواندن و نوشتن شد، آن‏‌ها بعد از مدتی که یاد گرفتند بشنوند و صحبت کنند و همچنین از انگیزه‌های بالاتری به علت بالا رفتن سن برخوردار شدند، می‏‌توانند شروع به یادگیری مهارت نوشتن و بعد از آن خواندن کنند.

در کلاس کودکان حتی‌الامکان از کتاب استفاده نشود و بهتر است جهت نشان دادن مفهوم کلمات از کامپیوتر، پروژکتور و دستگاه‏‌های پخش دی‏‌وی‏‌دی استفاده شود. با این کار دو هدف با یک تیر زده می‏‌شود. اولاً کلاس جذاب‏‌تر می‏‌شود و کودکان احساس خستگی نمی‏‌کنند و مفهوم اصطلاحات را بهتر یاد می‌گیرند. دوماً زودتر با تکنولوژی آشنا می‏‌شوند و والدین خود را متقاعد می‏‌کنند که در منزل نیز آن‏‌ها را در صورت امکان برایشان فراهم کنند.

می‏‌توان برای کودکان اردوهای کوتاه مدت چند روزه یا میان مدت دو الی سه ماهه در تعطیلات تابستانی خارج از محیط شهر فراهم کرد. در این شرایط باید با آن‏‌ها کاملاً به زبان مورد نظر صحبت شود تا کاملاً در زبان خارجی غرق شوند که در این صورت به مهارت‏‌های بالایی در مدت کم دست پیدا می‏‌کنند.
به‌عنوان نمونه در آمریکا برای بعضی از کودکان در تعطیلات تابستان اردوهای سه ماهه کلاس زبان اسپانیایی برگزار می‌کنند که آنها را بجای دوری در طبیعت می‌برند که هیچ تماسی با زبان انگلیسی در این مدت نداشته باشند و با هم و با معلمین به اسپانیایی صحبت کنند، یعنی سه ماه کاملا در زبان اسپانیایی غرق می‌ شوند. نتایج این کلاسها بسیار خوب بوده است و سطح مهارتهای زبانی آنها بخصوص شنیدن و صحبت کردن به‌مقدار زیاد بالا رفته است. این دانش‌آموزان بعد از اردو نیز در ایام تحصیلی به یادگیری زبان اسپانیایی مشغول می‌شوند.

معلمین زبان به خصوص معلمین کودکان باید افراد بشاش و پرحرفی (فقط در کلاس) باشند، آن‏‌ها نباید افرادی کم رو، خجل و کم‌حرف باشند.

 

برنامه‌های فلش کارد رایگان آنلاین و آفلاین بر پایه یادگیری به‌شیوه هوشمند Spaced Repetition

در اکثر برنامه‌های زیر کاربر قادر به ساخت فلش کارد و استفاده از فلش کاردهای ساخته شده توسط دیگران می‌باشد.

Anki – friendly, intelligent flashcards
http://www.ankisrs.net

یکی از بهترین برنامه‌های فلش کارد. از این برنامه پیشرفته و رایگان می‏‌توان در حفظ کردن مطالب استفاده کرد. به عنوان مثال اگر ۲۰۰ اصطلاح عربی را ذخیره کرده‌اید جهت مرور منظم آن‏‌ها باید هر روز این تعداد کلمه را مرور کنید که وقت زیادی صرف می‏‌کند ولی با استفاده از این برنامه که از فرمول‏‌های پیشرفته برنامه معروف Supermemo استفاده می‏‌کند می‏‌توان کلمات را به صورت هوشمندانه و تحت کنترل این برنامه به صورت منظم مرور کرد. مثلا یک روز ۱۰ کلمه و روز بعد ۱۵ کلمه (به جای هر روز ۲۰۰ کلمه). این برنامه واسطه کاربری به زبان‏‌های مختلف از جمله انگلیسی، فارسی و عربی دارد. نسخه‌های تحت ویندوز، مکینتاش، لینوکس، آیفون، اندروید و تحت وب به صورت رایگان وجود دارند. کاربردهای این برنامه فقط محدود به کلمات زبان انگلیسی نمی‏‌شود و مثلاً می‏‌شود در حفظ آیات قرآن یا علوم مختلف مورد استفاده قرار گیرد. در طراحی فلش کارد می‏‌توان از منابع متنی، صوتی، تصویری و عکس استفاده کرد. از دیگر قابلیت‏‌های جالب این برنامه می‏‌توان به اشتراک‌گذاری فلش کارد با دیگران اشاره کرد.

 

Welcome to the Mnemosyne Project | The Mnemosyne Project
http://www.mnemosyne-proj.org /

برنامه‌ای شبیه برنامه Anki

Online Flashcards with Spaced Repetition: FlashcardDB
http://flashcarddb.com

برنامه فلش کارد آنلاین

Brainscape: Learn Faster
http://www.brain-scape.com/

برنامه فلش کارد آنلاین با قابلیت اجرا بر روی موبایل‌های هوشمند

iFlipr — Flashcards
http://www.iflipr.com/

برنامه فلش کارد آنلاین با قابلیت اجرا بر روی موبایل‌های هوشمند

Flashcards: The world’s largest online library of printable flash cards
http://www.flashcardexchange.com/

برنامه فلش کارد آنلاین به‌همراه میلیون‌ها فلش کارد رایگان در زمینه‌های مختلف با قابلیت اجرا بر روی موبایل‌های هوشمند

Free Flashcards | Free ESL Flashcards | Free Printable Flash Cards
http://www.eslflashcards.com/

برنامه فلش کارد آنلاین به‌همراه صدها فلش کارد رایگان در زمینه‌های مختلف مخصوص کودکان

Free Flashcards Maker: Create Free Online Flash Cards
http://www.proprofs.com/flashcards/

برنامه فلش کارد آنلاین به‏‏‌همراه هزاران فلش کارد رایگان در زمینه‌های مختلف

Memotutor
http://memotutor.com/

برنامه فلش کارد آنلاین

 

منابع یادگیری زبان انگلیسی

Learning Languages Online: Linguist Institute, Inc.
http://www.lingq.com

یکی از بهترین و کاملترین وب سایتهای یادگیری مهارتهای چهارگانه زبان در رده‌های مقدماتی (جملات بسیار ساده و مناسب برای افرادی که مهارتهای زبانیشان در حد ابتدایی می‌باشد.)، متوسطه و پیشرفته، زبانهای مختلف به همراه لهجه‌های مختلف. در این وب سایت اکثر منابع (متنی، صوتی و تصویری) رایگان هستند. 
با استفاده از امکانات این وب سایت دانش‌آموزان میتوانند میزان پیشرفت خود از جمله میزان کلمات یادگرفته شده را ارزیابی کنند. استفاده از این وب سایت بهمراه برنامه معروف Anki توصیه می‌شود.

Learn English Easily and Fast With Effortless English
http://effortlessenglishclub.com

آقای A.J.Hoge مؤسس این وب سایت به روشی بسیار جالب، مهیج و لذت‌بخش سبب شده است افراد بسیار زیادی در سرتاسر جهان انگلیسی را یاد بگیرند. بیشتر منابع رایگان نیستند.

Special English | Learning English
http://www.voanews.com/learningenglish/home

وب سایت صدای امریکا در جهت اشاعه زبان انگلیسی در سرتاسر جهان سرمایه‌گزاری‏‌های زیادی انجام داده است. از روش‏‌های جالب این وب سایت ارائه منابع صوتی و تصویری با سرعتی کمتر از حد معمول به همراه متن و زیر‌نویس است. منابع کاملا رایگان است.

English as a Second Language Podcast
http://www.eslpod.com

این وب سایت نیز همانند وب سایت صدای آمریکا منابع صوتی با کیفیت بالا با سرعتی پایین‏‌تر از حد معمول ارائه می‏‌کند. اکثر منابع رایگان هستند.

Culips ESL Podcast
http://www.culips.com

چند جوان کانادایی خوش ذوق منابع صوتی با کیفیت بالا را تقریباً به صورت رایگان در این وب سایت ارائه می‏‌کنند.

Advanced English lessons | ESL podcast
http://www.china232.com/

دو برادر جوان کانادایی منابع صوتی و تصویری را با کیفیت خوب در این وب سایت ارائه می‏‌کنند. بخشی از منابع رایگان است.

Learn English free and chat in English online at English, baby!
http://www.englishbaby.com/

وب سایتی غنی از منابع صوتی و تصویری که اکثراً با زیرنویس هستند. اکثر منابع رایگان است.

Real English, Learn English with ESL Videos and 
http://www.real-english.com

وب سایتی غنی از منابع صوتی و تصویری که اکثراً با زیرنویس هستند. اکثر منابع رایگان است.

English With Jennifer
http://www.englishwithjennifer.com

یک خانم فعال و خوش ذوق آمریکایی به صورت رایگان در این وب سایت جهت علاقه‌مندان زبان انگلیسی منابع متنوع تصویری با کیفیت بالا و به مقدار زیاد ارائه می‏‌کند. منابع کاملا رایگان است.

engVid Free English Video Lessons
http://www.engvid.com

چند معلم کانادایی به صورت کاملاً رایگان جهت علاقه‌مندان زبان انگلیسی منابع متنوع تصویری با کیفیت بالا و به مقدار زیاد ارائه می‏‌کنند.

Private English Portal – Online English Lessons with Steve Ford
http://www.privateenglishportal.com

یک معلم زبان انگلیسی در کانادا به صورت تقریباً رایگان منابع صوتی و تصویری جهت علاقه‌مندان زبان انگلیسی ارائه می‏‌کند.

Videos – Speaking English Podcast
http://www.speakingenglishpodcast.com

یک جوان آمریکایی در این وب سایت منابع تصویری رایگان را جهت علاقه‌مندان زبان انگلیسی ارائه می‏‌کند.

Learn English Online with Free Business English Lessons | BusinessEnglishPod.com
http://www.businessenglishpod.com/

منابع غنی صوتی و تصویری در رابطه با ابعاد مختلف تجارت به زبان انگلیسی. اکثر منابع رایگان است.

MyBusinessEnglishOnline
http://www.mybeonline.com

منابع غنی صوتی و تصویری در رابطه با ابعاد مختلف تجارت به زبان انگلیسی. اکثر منابع رایگان است.

منابع کمکی جهت یادگیری تلفظ کلمات

SOZO EXCHANGE – VIDEO ENGLISH LESSONS
http://www.sozoexchange.com

این وب سایت که توسط چند جوان آمریکایی اداره می‏‌شود سرشار از منابع تصویری یادگیری تلفظ کلمات به صورت رایگان می‏‌باشد.

English Teacher Melanie
http://www.englishteachermelanie.com

یک خانم آمریکایی در این وب سایت منابع صوتی و تصویری در مورد یادگیری تلفظ کلمات را در اختیار عموم قرار داده است.

دیکشنری‏‌های زبان انگلیسی

دیکشنری‏‌هایی در انواع مختلف شامل آنلاین و آفلاین، کامپیوتری و موبایلی، کتاب و دی‌وی‌دی و سی‌دی رایگان و با قیمت‏‌های مناسب موجود می‏‌باشند.

Oxford Advanced Learner’s Dictionary 
http://oald8.oxfordlearnersdictionaries.com

دیکشنری معروف آکسفورد از مؤسسه معتبر آکسفورد بریتانیا، یکی از بهترین دیکشنری‏‌های انگلیسی (آمریکایی و بریتانیایی) شامل کلمات، اصطلاحات، ضرب‌المثل، مثال، عکس و تمرین یادگیری لغات و نوشتن با قابلیت اجرا بدون دی‏‌وی‏‌دی به همراه تلفظ کلمات به لهجه‌های آمریکایی و بریتانیایی. نسخه آفلاین آن به صورت کتاب و دی‌وی‌دی و سی‌دی در بازار به صورت اصلى با قیمتی نازل وجود دارد. دسترسی به معنی کلمات به صورت تایپ مستقیم در برنامه یا با کپی کلمات (در صورت اجرای مینی دیکشنری) در محیط ویندوز امکان‌پذیر است.

Oxford Advanced American 
http://oaadonline.oxfordlearnersdictionaries.com

نسخه آمریکایی دیکشنری معروف آکسفورد.

Cambridge Advanced Learner’s Dictionary
http://dictionary.cambridge.org

دیکشنری معروف کيمبریج از مؤسسه معتبر کیمبریج بریتانیا، یکی از بهترین دیکشنری‏‌های انگلیسی (آمریکایی و بریتانیایی) شامل کلمات، اصطلاحات، ضرب‌المثل، مثال و عکس با قابلیت اجرا بدون دی‏‌وی‏‌دی به همراه تلفظ کلمات به لهجه‌های آمریکایی و بریتانیایی.
نسخه آفلاین آن به صورت کتاب و دی‏‌وی‏‌دی در بازار به صورت اصلى با قیمتی نازل وجود دارد. دسترسی به معنی کلمات به صورت تایپ مستقیم در برنامه یا با کپی کلمات (در صورت اجرای مینی دیکشنری) در محیط ویندوز امکان‌پذیر است.

Longman Dictionary of Contemporary English
http://www.ldoceonline.com

دیکشنری معروف لانگمن از مؤسسه معتبر لانگمن بریتانیا، یکی از بهترین دیکشنری‏‌های انگلیسی (آمریکایی و بریتانیایی) شامل کلمات، اصطلاحات، ضرب‌المثل، مثال و عکس با قابلیت اجرا بدون دی‏‌وی‏‌دی به همراه تلفظ کلمات به لهجه‌های آمریکایی و بریتانیایی.
نسخه آفلاین آن به صورت کتاب و دی‏‌وی‏‌دی در بازار به صورت اصلى با قیمتی نازل وجود دارد. دسترسی به معنی کلمات به صورت تایپ مستقیم در برنامه یا با کپی کلمات (در صورت اجرای مینی دیکشنری) در محیط ویندوز امکان‌پذیر است.

Macmillan English Dictionary
http://www.macmillandictionary.com

دیکشنری معروف مک میلان از مؤسسه معتبر مک میلان بریتانیا، یکی از بهترین دیکشنری‏‌های انگلیسی (آمریکایی و بریتانیایی) شامل کلمات، اصطلاحات، ضرب‌المثل، مثال، عکس، تمرین یادگیری لغات و نوشتن به همراه تلفظ کلمات.
نسخه آفلاین آن به صورت کتاب و سی‏‌دی در بازار به صورت اصلى با قیمتی نازل وجود دارد.

Dictionary and Thesaurus – Merriam-Webster Online
http://www.merriam-webster.com

دیکشنری معروف مریام وبستر از مؤسسه معتبر مریام وبستر آمریکا، یکی از بهترین دیکشنری‏‌های انگلیسی (آمریکایی) شامل کلمات، اصطلاحات، ضرب‌المثل و مثال به همراه تلفظ کلمات. نسخه آفلاین آن به صورت کتاب و دی‏‌وی‏‌دی در بازار به صورت اصلى با قیمتی نازل وجود دارد.

WordWeb: English dictionary, thesaurus, and word finder software
http://www.wordweb.info

یکی از بهترین دیکشنری‏‌های رایگان که قابلیت نصب بر روی کامپیوتر و موبایل را دارد. با این برنامه به صورت تایپ مستقیم یا با کلیک بر روی کلمات در محیط ویندوز می‏‌توان به معنی کلمات دست پیدا کرد.

Dictionary, Encyclopedia and Thesaurus
http://www.thefreedictionary.com

یکی از جامع‌ترین دیکشنری‏‌های آنلاین که شامل کلمات، اصطلاحات، ضرب‌المثل، مثال، تست، مترادف و متضاد به همراه تلفظ کلمات به لهجه‌های آمریکایی و بریتانیایی می‏‌باشد. این دیکشنری علاوه بر دیکشنری عمومی شامل دیکشنری‌های تخصصی نیز است.

Dictionary.com | Find the Meanings and Definitions of Words
http://dictionary.reference.com

یکی از جامع‌ترین دیکشنری‏‌های آنلاین که شامل کلمات، اصطلاحات، ضرب‌المثل، مثال، تست، مترادف و متضاد به همراه تلفظ کلمات است.

Answers.com: Wiki Q&A combined with free online dictionary, thesaurus, and encyclopedias
http://www.answers.com

یکی از معروف‏‌ترین دیکشنری‏‌های آنلاین که قابلیت جستجو در چند دیکشنری دیگر را دارد. این دیکشنری شامل مترادف، متضاد و مثال است.

Wiktionary
http://www.wiktionary.org

دیکشنری چند زبانه ویکشنری از بنیاد معروف ویکی‌میدیا. دانشنامه معروف و رایگان اینترنتی ویکی‌پیدیا نیز توسط این بنیاد اداره می‏‌شود.

http://www.google.com

با وارد کردن کلمه Define و یک فاصله و کلمه مورد نظر می‏‌توانید به معنی و تلفظ آن در این موتور جستجوی معروف دست پیدا کنید.

OneLook Dictionary Search
http://www.onelook.com

یکی از معروف‏‌ترین وب سایت‏‌ها که قابلیت جستجوی پیشرفته هم زمان در صدها دیکشنری دیگر را دارد. این دیکشنری شامل مترادف، متضاد و مثال می‌باشد. یکی از قابلیت‏‌های منحصر بفرد این دیکشنری قابلیت جستجوی معکوس است. به عنوان مثال با وارد کردن Green Fruit لیست میوه‌هایی که سبز هستند مانند کیوی و لیمو نشان داده می‏‌شوند. یا اگر به صورت گنگ اسم یکی از اعضای بدن را بلدید و می‏‌خواهید آن را به صورت دقیق بدانید، این کار در دیکشنری‏‌های معمولی بسیار مشکل است ولی در این دیکشنری با تایپ کردن Part of body لیست تمام اعضای بدن نشان داده می‏‌شود و شما با دیدن آن کلمه می‏‌توانید اصل کلمه را به یاد بیاورید. این قابلیت بیشتر براى مواقعی خوب است که مفهوم کلمه‌ایی را بلدیم ولی خود کلمه را دقیقاً نمی‏‌دانیم.

دیکشنری‏‌های فوری

دیکشنری آنلاین که می‏‌تواند به صورت فوری (هم زمان با تایپ حروف) کلمات مورد نظر را لیست کرده و با انتخاب یک کلمه معنی آن را نشان دهد.

AJAX English dictionary and word suggestion
http://www.creotec.com/dictionary

AjaxDIC
http://www.ajaxdic.com

Tip of My Tongue – Chirag Mehta : chir.ag
http://chir.ag/projects/tip-of-my-tongue/

Bee English Dictionary: Free Online Dictionary of English
http://www.beedictionary.com

Design215 Word Finder – Find and Unscramble Words and Anagrams
http://www.design215.com/toolbox/wordfind.php

وب سایتی بسیار جالب که قابلیت جستجوی پیشرفته در بین مجموعه کلمات انگلیسی را دارد. مثلاً می‏‌شود تعیین کرد که کلماتی که ۹ حرف دارند و اول آن‏‌ها ass و آخر le باشد را لیست کند. این وب سایت بیشتر به دَرد مواقعی می‏‌خورد که شکل کلی کلمه‌ای را می‏‌دانیم ولی دقیقاً نمی‏‌دانیم چطور نوشته می‏‌شود.

دیکشنری‏‌های کلمات مترادف و متضاد

Mobysaurus Thesaurus
http://www.donationcoder.com/Software/Other/mobysaurus/moby_thesaurus.exe

یکی از بهترین دیکشنریهای کلمات مترادف آفلاین تحت ویندوز که رایگان نیز می‌باشد.

Thesaurus.com | Find Synonyms and Antonyms of Words
http://www.thesaurus.com

کامل‏‌ترین وب سایت جهت جستجوی کلمات مترادف و متضاد

Thinkmap Visual Thesaurus – An online thesaurus and dictionary of over 145,000 words that you explore using an interactive map.
http://www.visualthesaurus.com

دیکشنری آنلاین که به صورت تصویری ارتباط بین کلمات مترادف را نشان می‏‌دهد.

Free Visual Dictionary & Thesaurus | Online Dictionary | Associated Words | Synonyms Dictionary
http://www.snappywords.com

دیکشنری آنلاین که به صورت تصویری ارتباط بین کلمات مترادف را نشان می‏‌دهد.

Corpus of Contemporary American English (COCA)
http://corpus.byu.edu/coca

در این وب سایت با وارد کردن کلمات یا مجموعه‌ای از کلمات به مثال‏‌های بسیار زیادی از کاربرد آن‏‌ها در کتاب‏‌ها، روزنامه‌ها مجلات و متون اینترنتی دست پیدا می‏‌کنید.

Internet Slang Dictionary & Text Slang Translator
http://www.noslang.com

دیکشنری اسلنگ (پایین‏‌ترین سطح زبان، کلمات و اصطلاحاتی که شایسته نیست به صورت فعال استفاده شوند.)

Pronounce Names – Dictionary of Name Pronunciation 
http://www.pronouncenames.com

در این دیکشنری تلفظ اسامی را می‏‌شنوید که معمولاً در دیکشنری‌های دیگر وجود ندارند، مانند اسامی اشخاص و شهرها.

Free online Dictionary of English Pronunciation – How to Pronounce English words
http://www.howjsay.com

در این دیکشنری تلفظ اسامی را می‏‌شنوید که معمولاً در دیکشنری‌های دیگر وجود ندارند، مانند اسامی اشخاص و شهرها.

Google Images
http://images.google.com

جستجوگر عکس گوگل که می‏‌تواند به عنوان کامل‏‌ترین دیکشنری تصویری مورد استفاده قرار گیرد.

دیکشنری‏‌های اصطلاحات و ضرب‌المثل‏‌ها

Free English idioms, idiomatic expressions, proverbs and sayings.
http://www.learn-english-today.com

American idioms, Learn American idioms
http://www.englishdaily626.com/idioms.php

Idioms, Proverbs, Phrases, Index of Illustrated Idioms
http://www.goenglish.com

English Language (ESL) Learning Online
http://www.usingenglish.com

The Idiom Connection
http://www.idiomconnection.com

Idioms and phrases
http://idioms.thefreedictionary.com

Find out the meanings of common sayings
http://www.idiomsite.com

برنامه‌های کمکی در مورد یادگیری زبان خارجی جهت مرورگر وب Mozilla Firefox

mid :: Add-ons for Firefox
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/mid/

DictionarySearch (Official Version) :: Add-ons for Firefox
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/dictionarysearch/

Dictionary Lookup Extension :: Add-ons for Firefox
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/dictionary-lookup-extension/

Dictionary Tooltip :: Add-ons for Firefox
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/dictionary-tooltip/

Vocabulary Highlighter :: Add-ons for Firefox
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/vocabulary-highlighter/

Dictionary Switcher :: Add-ons for Firefox
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/dictionary-switcher/

United States English Spellchecker :: Add-ons for Firefox
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/united-states-english-spellche/

Spell Checker :: Add-ons for Firefox
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/spell-checker/

SpellBound :: Add-ons for Firefox
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/spellbound/

After the Deadline – Spell and Grammar Checker :: Add-ons for Firefox
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/after-the-deadline-spell-and-g/

برنامه‌های کمکی در مورد یادگیری زبان خارجی جهت مرورگر وب Google Chrome

Chrome Web Store – Vocabbi Dictionary
https://chrome.google.com/webstore/detail/bnhifanepajfngkbgiekldogdnhnpcod

Chrome Web Store – Universal Search & IE8 Accelerators
https://chrome.google.com/webstore/detail/hmcgifbelcmjecmkapejifljephjabjd

Chrome Web Store – Learn English
https://chrome.google.com/webstore/detail/nmajhlkdacnlgnmaoggohfjggbojpend

Chrome Web Store – Inline Search & Lookup
https://chrome.google.com/webstore/detail/pebegifiepdlicjchldkdlmbohhhpcfi

Chrome Web Store – Google Dictionary (by Google)
https://chrome.google.com/webstore/detail/mgijmajocgfcbeboacabfgobmjgjcoja

Chrome Web Store – Dictionary Lookup
https://chrome.google.com/webstore/detail/ipdjaafajlfiopcppipdinmcjbcpofhd

Chrome Web Store – Offline Dictionary
https://chrome.google.com/webstore/detail/mplnjjdpheipggojikpifkibnoaakkii

Chrome Web Store – Dictionary Instant Extension
https://chrome.google.com/webstore/detail/ciplknkhbghmbmlpiaaempbhppkflcff

Chrome Web Store – Learn for Google Dictionary
https://chrome.google.com/webstore/detail/dnpejjgidgdhbenhneabjbggohllcmnj

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید