كوچينگ از ديدگاه محمود معظمي در مكتب كمال

پرسشی از شما داریم:
چند بار تا به ‌حال تصمیم گرفته‌اید که اهدافی برای خود در نظر بگیرید و به آنها عمل کنید؟ مثلا:
سروسامانی به کسب‌وکارتان بدهید، درآمدتان را زیادتر کنید، بر خودتان کنترل بیشتری داشته باشید، وقت بیشتری برای خانواده و فرزندانتان صرف کنید، به تفریح و خوشی‌تان بیشتر اهمیت دهید، زبان جدیدی را بیاموزید، درس‌هایتان را بخوانید و نمره‌های بهتری بگیرید، ورزش کنید، مراقب بهداشت و وزن خود باشید و….

چند بار در پایان زمانی که قرار داده‌اید خود را موفق دانسته‌اید؟
چرا بیشتر انسان‌ها در رسیدن به خواسته‌هایشان خود را ناموفق می‌بینند؟
چرا تعداد افرادی که به خواسته‌هایشان می‌رسند تا این حد کم است؟ (۲ تا ۳ درصد)
بهتر بدانید که شما تنها نیستید، بیش از ۹۵٪ از انسان‌ها خود را در رسیدن به هدف‌های ارزشمند زندگی‌شان موفق نمی‌بینند.هنوز دیر نیست!

بهتر است بدانید که «راز» آن در آمار و رقم‌ها نهفته است.

 

 

تحقیق‌های انجام‌یافته نشان می‌دهد، شانس موفقیت در دست‌یابی به خواسته‌هایمان در مرحله‌های مختلف به‌شرح زیر است:

• به همین دلیل هم هست که تمام قهرمانان بزرگ ورزش دنیا افرادی را به نام «کوچ» در کنار خود دارند. افرادی که می‌دانند «قهرمان» آینده چه نیازهایی دارد و چه کارهایی می‌بایست انجام دهد تا بر روی سکوی قهرمانی قرار گیرد و در رشته خود سرآمد شود.

• به همین دلیل است که تمام سیاستمدارها، هنرمندان، مدیران موسسه‌های بزرگ و افراد موفق در سراسر جهان برای موفق شدن و موفق ماندن، افراد قابل اعتماد و آگاهی را به‌عنوان «کوچ» در کنار خود دارند.

• به همین دلیل است که چرا؟ برای موفق شدن و موفق ماندنِ آسان و راحت،  شما هم نیاز به «کوچ» دارید.  
موفقیت و شاد بودن در زندگي بسیار ساده و شدنی است، تنها کافی است اقدام کنید.

«کوچینگ چیست؟»

شاید بهتر باشد بپرسیم «کوچینگ» چه نیست:

• «کوچینگ» روان‌شناسی و مشاوره نیست

مشاوران روان‌شناسی به‌طور معمول بیشتر بر علت‌های بروز مشکلات که در گذشته شخص هستند، تمرکز دارند. به مراجعه‌کننده‌های خود کمک می‌کنند تا ریشه و علت مشکل و درد خود را بیابند و کمکشان می‌کنند تا طی مراحلی از آن گذر کنند و بهبودی یابند.

• «کوچینگ» مشاوره تخصصی و حرفه‌ای هم نیست

متخصص‌ها مردمانی هستند که با توجه به تخصص و تجربه‌هایی که دارند، به مراجعه‌کنندگان خود کمک می‌کنند تا پاسخ مشکلات خود را بیابند. متخصص‌ها معمولا می‌گویند که چه باید کرد و چه نباید کرد. مستقیما راه حل پیشنهاد می‌کنند. مانند پزشکان، وکلا، مهندسان مشاور و….

• اما «کوچینگ» بر زمان حال و کشف درونی متمرکز است.

«کوچینگ»  به شما یاری می‌دهد تا از آنجایی که هستید، به آنجایی که دوست دارید و هدف گذاشته‌اید برسید. به شما کمک می‌کند تا با توانایی‌ها و محدودیت‌هایتان بیشتر آشنا شوید و از آنها به سود خود برای رسیدن به هدفتان استفاده کنید. به شما کمک می‌کند تا رشد کنید و بدرخشید. توانایی‌های خود را به‌ گونه‌ای ارزشمند به دیگران و جامعه بشناسانید و شادمانه به بالاترین حد از توانایی‌هایتان دست پیدا کنید.

«کوچینگ» به‌‌جای پاسخ دادن به پرسش‌های شما، آنها را از  درونتان بیرون می‌کشد و کمکتان می‌کند که پاسخ  پرسش‌های خود را از درون خود جست‌وجو کنید. «کوچ»های حرفه‌ای مکتب کمال کمک می کنند تا آرزوها و رویاهایتان، یافته و دیده شوند و سپس با یک برنامه عملی و واقع‌بینانه به آنها دست پیدا کنید.  ممکن است گاه‌ به ‌گاه به شما مطالبی را آموزش دهند و یا از شما بخواهند تا مطالبی را بخوانید و درباره آن تحقیق کنید، ولی بیشترین تمرکز آنان بر طراحی پرسش‌هایی است که شما را یاری می‌دهد از خواسته‌ها و نیازهای درونی‌تان باخبر شوید، آنها را آزاد کنید و سپس به واقعیت زندگی‌تان تبدیل کنید.

http://www.maktabekamal.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید